Airsoft - DAT
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Airsoft - DAT

HONOUR & PASSION
 
AcasaAcasa  UPGRADE CORNERUPGRADE CORNER  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
IMPORTANT ! - vizitati www.airsoft-dat.ro si inregistrati-va .
Airsoft - D.A.T
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Test_x10
Ultimele subiecte
» Reaprovizioneaza-te de la www.airsoft.ro
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyLun Mai 17, 2010 12:22 pm Scris de Airsoft.ro

» Test pentru cei cu Degetul Rapid
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyJoi Mai 13, 2010 7:35 pm Scris de ANUBIS

» 08.05.2010
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyDum Mai 09, 2010 2:32 pm Scris de Kriss

» Black Eagle - Colt 1911-A1 MIL.(FULL METAL) Spring - 80 RON, de vanzare
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptySam Mai 08, 2010 12:09 am Scris de irinel87

» IMPORTANT !
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyLun Apr 26, 2010 5:41 pm Scris de Kriss

» AIRSOFT WAR - proiect facultatea de radio si TV
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyLun Apr 26, 2010 7:52 am Scris de Black Eagle

» CONCURS I.A.P.S.C - by T.M.T
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyLun Apr 26, 2010 12:20 am Scris de ANUBIS

» Mesaj pentru Teo
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyDum Apr 25, 2010 8:12 pm Scris de pavlu

» Bucuresti vs. Constanta la Slobozia
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyDum Apr 25, 2010 10:49 am Scris de ANUBIS

» Tabara Cernica 24-04-2010
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptySam Apr 24, 2010 10:33 pm Scris de ANUBIS

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 17, Vin Aug 04, 2017 7:56 pm
Bucuresti - Vremea
Mostre Camuflaj
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Desert11 PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Flektr10 PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Metro-10 PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Olive10 PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Safari10 PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Woodla10

 

 PLATOUL BUCEGILOR - cu masina

In jos 
AutorMesaj
ANUBIS
Admin
ANUBIS


Numarul mesajelor : 446
Varsta : 56
Localizare : buc
Data de inscriere : 10/02/2009

RANK STATUS
PISTOL - Sharp Shooter: 104

PLATOUL BUCEGILOR - cu masina Empty
MesajSubiect: PLATOUL BUCEGILOR - cu masina   PLATOUL BUCEGILOR - cu masina EmptyJoi Mar 25, 2010 1:26 am

Voi dezvalui un traseu de acces ( auto ) mai putin cunoscut catre platoul Bucegilor , mai precis zonele:

- cheile zanoagei
- lacul Bolboci
- cheile tatarului
- Padina
- Pestera

Pe scurt iata ruta:

- Iesire din Buc prin chitila in directia Targoviste, la tartasesti se urmeaza drumul catre dreapta BALDANA, trecem prin Targoviste, Pucioasa, Fieni, Pietrosita, Moroeni, iar la iesire urmam indicatorul catre stanga ( Hotel Pestera ) localnicii numesc acest drum ORZEA.

Se urca pret de cativa KM pana la sanatoriul de la MOROENI dupa care drumul continua prin padure catre platoul bucegilor escaladand Masivul PADUCHIOSUL .( DRUM RECOMANDAT si IARNA...pavat cu pietris , iarna se efectueaza dezapeziri zilnice dar recomand cauciucuri de iarna si urcare fara oprire , eventual abordarea curbelor in derapaj controlat fara scaderea vitezei )

Pe decursul deplasarii vor fi doua intersectii , in ambele situatii urmati indicatorul Hotel Pestera.( la a doua aveti posibilitatea daca doriti sa mergeti catre cabana Piatra Arsa ...drum superb VARA si recomandat doar VARA ...se face total pe platoul bucegilor in zona de pasune unde iarna zapada este viscolita si face accesul practic imposibil )

Prima oaza de civilizatie este cabana Zanoaga pe dreapta.

Cu cca 200-300 metri inainte de a ajunge la cabana pe partea stanga se poate face o drumetie pe cinste in cheile zanoagei .

Daca trecem de cabana Zanoaga in cca 1km ajungem la barajul de la BOLBOCI, unde putem gasi cazare la Doamna NINA ( pentru contact dati-mi un PM ).
Plecand de la cabana BOLBOCI drumul urmeaza conturul lacului cu acelasi nume pret de cativa KM pana la intrarea in cheile TATARULUI.

In zona cheilor avem 3 pesteri ( una chiar in chei pe dreapta cu acces la cca 2-3m de sol, a doua este sub pod si poate fi vizitata doar cand nivelul apei este scazut, altfel este inundata si o a teia inainte cu cca 100 m de pod pe stanga ( putini localnici o stiu ca pestera miresei ) , locatie in care puteti admira cu placere formatiuni de lilieci .

Trecand de cheile TATARULUI, drumul se deschide catre cabana PADINA si continua catre ultima destinatie HOTEL PESTERA si PESTERA IALOMICIOAREI.

Exista si alta varianta de traseu RECOMANDAT NUMAI in TOIUL VERII , traseu de o splendoare nemaintalnita, strajuit de versant pe dreapta si marele hauuuuu pe stanga, acolo unde campul vizual la linia orizontului poate cuprinde sute de Km fara sa intalneasca un obstacol.

Acest traseu este cunoscut de localnici drept "DICHIU" , iar accesul se face din SINAIA la iesire catre buc se face dreapta pe drumul catre TARGOVISTE , pret de cca cativa Km ( pana mea am uitat cam cat este ) dupa care la dreapta este un indicator ce ne scoate din soseaua principala avand ca destinatie cabana CUIBUL DORULUI.

Drumul pana la cabana este de cca 5 km dupa care el continua catre platoul BUCEGILOR escaladand MASIVUL PADUCHIOSUL.

Recomand acest traseu doar celor cu experienta la volan si acelora care simt deajuns de bine masina incat sa stie unde calca roata Smile

Pentru detalii sau sprijin dati-mi un PM

PS...in caz de Doamne Fereste cand sunteti acolo sunati-ma , am relatii la salvamont si postul de jandarmerie situat la PADINA.

PS 2.....daca doriti un loc fara manele , unde sa va puteti izola si sa ascultati linistea, unde apa din rau inca mai este cristalina, unde nu plutesc sticle de plastic, unde inca mai puteti baga lemne in soba, unde lumea se saluta fara a se cunoaste, unde-ti poti arunca privirea in zare pret de sute de Km, unde pastravul se plimba nestingherit sub privirile noastre , unde nu ti-e teama sa-ti lasi copilul nesupravegheat........atunci acesta este .

sa fie cu folos
Sus In jos
https://airsoft-dat.forumgratuit.ro
 
PLATOUL BUCEGILOR - cu masina
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Airsoft - DAT :: TIMP LIBER - Din " Putul Gandirii " :: CALATORII in TARA-
Mergi direct la: